Centrul Astra Film
Ro / En

                         

Astra Film Festival

Filmreporter.ro / 5 septembrie 2012

80 de documentare în selecţia Astra Film Festival

http://www.filmreporter.ro/05-09-2012-80-de-documentare-in-select/

| 5 septembrie 2012|10:24

Dumitru Budrală, directorul festivalului. Foto: Astra Film FestivalDin peste 1000 de fime din 54 de ţări înscrise anul acesta, Astra Film Festival – cel mai mare festival de film documentar din România - şi-a ales 80 de titluri din 25 de ţări.  Documentarele vor fi proiectate între 15 şi 21 octombrie, la Sibiu.

Selecţia primelor şase secţiuni a fost făcută publică ieri. Împreună cu filmele prezentate în secţiunile speciale – Astra Film Junior, Made in Romania, Panel Doc-Investigational, DocStories şi altele – AFF 2012 ar în program, în total, 80 de filme de non-ficţiune.

„Suntem în egală măsură copleşiţi şi bucuroşi de numărul imens de filme înscrise la Festivalul de la Sibiu. De câţiva ani buni, filmul documentar, filmul de non-ficţiune, se bucură de un public statornic şi avizat la Festivalul de la Sibiu şi cred că nu greşesc afirmând că Astra Film şi-a adus o contribuţie foarte semnificativă pentru această stare de fapt”, declară Dumitru Budrala, directorul festivalului, într-un comunicat.

În competiţia dedicată filmelor din şi despre România intră Noosfera, de Artchil Khetagouri şi Ileana Stănculescu, Aici… adică acolo, de Laura Căpăţână-Juller, Turn off the Lights al Ivanei Mladenovic, sau Piepturi goale şi buzunare pline, în regia lui Cornel Mihalache. În secţiunea Made in Romania mai figurează filme de Stelian Tănase – Fuga din Rai, Alfred Bulai (Balul ţiganilor), Dite Dinesz sau Pavel Cuzuioc.

Astra Film Festival este un eveniment organizat de Astra Film – departament al CNM Astra – şi de Fundaţia Astra Film.

Secţiunea competiţională / Internaţională 

BACK TO THE SQUARE, Petr Lom, Norvegia, 2012, 83’
FAMILY MEALS, Dana Budisavljevic, Croaţia, 2011, 49’
HE THINKS HE’S THE BEST, Maria Kuhlberg, Sweden, 2011, 58’
JEROME JEROME, Peter Lataster, Olanda, 2011, 73’
METRO, METROUL, Guilherme Hoffmann, Franţa, Brazil, 2011, 51’
PHNOM PENH LULLABY, Pawel Kloc, Poland, 2011, 98’
SOLAR ECLIPSE, Martin Marecek, Cehia, 2011, 81’
STAFF ENTRANCE, Manuela Frésil, Franţa, 2011, 59’
THE SHAMANS’ REVENGE, Laetitia Merli, Franţa, 2011, 54’
THE TUNDRA BOOK. A TALE OF VUKVUKAI, THE LITTLE ROCK, Aleksei Vakhurshev, Russia, 2011, 105’

Secţiunea competiţională / România

AFTER THE SILENCE WHAT REMAINS UNSAID DOES NOT EXIST? Vanina Vignal, Franţa, România, 2012, 96’
BOTIZA, Frédéric Gonseth, Elveţia, 2012, 122’
COMMON GROUND, Anne Schiltz, Charlotte Grégoire, Belgia, 2012, 82’
PIEPTURI GOALE ŞI BUZUNARE PLINE, Cornel Mihalache, România, 2011, 52’
HELPING MIHAELA, Hanna Maylett, Finlanda, 2011, 96’
AICI…ADICĂ ACOLO, Laura Căpăţână-Juller, România, 2012, 76’
NOOSFERA, Artchil Khetagouri, Ileana Stănculescu, România, 2011, 55’
TURN OFF THE LIGHTS, Ivana Mladenovic, România, 2012, 71’
VORBITOR, Radu Muntean, Alexandru Baciu, România, 2011, 62’
ÎNTR-O FURTUNĂ. INSULA., Laurenţiu Damian, România, 2012, 66’

Secţiunea competiţională / EcoCinematogrAFF 

BACK TO EARTH, Pierre Lacourt, Elveţia, 2011, 92’
BOTTLED LIFE, Urs Schnell, Elveţia, Germania, 2012, 90’
CHERNOBYL FOREVER, Alain de Halleux, Franţa, Belgia, 2011, 56’
CORVIN VARIATIONS, Klara Trencsenyi, Ungaria, 2011, 39’
GONE WILD, CAI SALBATICI, Dan Curean, România, 2012, 84’
POISONED, TOXIC, Andrei Sota, România, 2011, 86’
ROŞIA MONTANĂ, TOWN ON THE BRINK, Fabian Daub, Germania, România, 2012, 92’
SILENT SNOW, Jan van den Berg, Olanda, 2011, 71’
SNOW, August Pflugfelder, Germania, 2012, 75’

Secţiunea competiţională / Student 

28 DAYS ON THE MOON, Eda Elif Tibet, Turcia, 2012, 30’
CAMP, Tomasz Jeziorski, Poland, 2012, 19’
CHESS PLAYERS, The, Stephan Hilpert, Germania, 2012, 56’
CUT, The, Beryl Magoko, Uganda, 2012, 43’
GANGSTER PROJECT, Teboho Edkins, Germania, Africa de Sud, 2011, 54’
LAST STREET, The, Rasmus Sievers, Marina Monsonís, Germania, Spain, 2011, 60’
LETTER TO DAD, A, Srdjan Keca, Serbia, U.K., 2011, 48’
LIUDIANS, Xenia Okhapkina, Rusia, 2011, 17’
MILES APART, Ling Lee, U.K., 2011, 43’
MY KOSHER SHIFTS, Iris Zaki, U.K., 2011, 22’
SIE SPIELEN DAZWISCHEN, Maria Gans, Elveţia, 2011, 39’
SKOLLIALES, Haukur Sigurdsson, Norvegia, 2012, 30’
SOMEONE TO HUM WITH, Itay Zur, Israel, 2011, 41’
STREET MUSICIAN, The, Mihai Andrei Leaha, România, 2012, 17’
STREMŢ 89, Anda Puscas, Dragos Dulea, România, 2012, 14’
URBAN BESTIARY, Jorge Corral, Ester Angrill, Neus Escoda, Enrique Lopez-Abrego, Silvia Pérez, Rebeca Cervantes, Spania, 2011, 27’

Secţiunea necompetiţională / Made in Romania 

ADEVĂRUL DESPRE HOLOCAUST, Florin Cioabă, România, 2012, 45′
FERICIRI, Dite Dinesz, România, 2011, 24’
CRUCILE FABRICILOR SECULARE, Baiardi Gabriela, România, 2011, 37’
DOINA GROPARILOR, Pavel Cuzuioc, România, 2011, 55’
FUGA DIN RAI, STELIAN TĂNASE, România, 2010, 88’
SUMNA’S LETTER, Hadar Kleinman- Zadock, Israel, 2012, 54’
BALUL ŢIGANILOR, Alfred Bulai, România, 2012, 38’
THE MARBLE VILLAGE, Ioana Dorobanţu, România, U.K., 2011, 21’

Secţiunea necompetiţională / Program special 

CHEMERICAL, Andrew Nisker, Canada, 2009, 75’
CORPUS, Laurenţiu Damian, România, 2011, 36’
EGGS FOR LATER, Marieke Schellart, Olanda, 2011, 50’
MAMA ILLEGAL, Ed Moschitz, Austria, 2011, 102’
PRIVATE UNIVERSE, ,Helena Trestikova, Cehia, 2012, 83’
PRODIGAL SONS, Kimberly Reed, SUA., 2010, 86’