PROGRAM GENERAL
PROGRAM PE ZILE
!!! Toate informaÈ›iile legate de locaÈ›ia È™i ora la care puteÈ›i participa la acest eveniment, se obÈ›in exclusiv de la Astra Film în urma rezervării făcute la numărul de telefon 0748 487 356 .
LUNI, 6 octombrie 2014
8:30-9:30, la Sala Thalia, Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
10:00-11:00, la Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
11:30-12:30, la Sala Thalia, Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
- JUDEÈšUL SIBIU. POARTA DE SUD A TRANSILVANIEI /14’
- HAI SÄ‚ NE JUCÄ‚M! Deniz din Turcia /13’
- HAI SÄ‚ DANSÄ‚M! Jouldouz din Kazakhstan /13’
- IUBESC MUZICA! Vocea fetiÈ›ei Esraa (Egipt)/7’
- IUBESC MUZICA! Yu cântă Pansori (Coreea)/7’
10:00-11:15, la Sala Thalia
DRUMUL SPRE ȘCOALĂ (Pascal Plisson, Franța, 2013, 74 min.)
MARÅ¢I, 7 octombrie 2014
8:30-9:30, la Sala Thalia, Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
10:00-11:00, la Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
11:30-12:30, la Sala Thalia și Teatrul Gong
- JUDEÈšUL SIBIU. POARTA DE SUD A TRANSILVANIEI /14’
- HAI SÄ‚ NE JUCÄ‚M! Sif din Maroc /13’
- HAI SÄ‚ DANSÄ‚M! Asmina din Grecia /13’
- IUBESC MUZICA! Emmanuel È™i clavecinul său (FranÈ›a)/7’
- IUBESC MUZICA! Damaris È™i pianul său (Cubă)/7’
10:00-11:15, la Sala Thalia
DRUMUL SPRE ȘCOALĂ (Pascal Plisson, Franța, 2013, 74 min.)
!!! MenÈ›ionăm că în data de 7 octombrie 2014, 10:00-11:15, la Sala Thalia, filmul DRUMUL SPRE ȘCOALÄ‚ de Pascal Plisson, va fi prezentat È™i cu ajutorul limbajului mimico-gestual pentru a permite È™i elevilor hipoacuzici vizionarea în condiÈ›ii optime a acestui fim.
MIERCURI, 8 octombrie 2014
8:30-9:30, la Sala Thalia, Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
10:00-11:00, la Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
11:30-12:30, la Sala Thalia, Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
- JUDEÈšUL SIBIU. POARTA DE SUD A TRANSILVANIEI /14’
- HAI SÄ‚ NE JUCÄ‚M! Clara din Germania /13’
- HAI SÄ‚ DANSÄ‚M! Julia din Mexic /13’
- IUBESC MUZICA! Peter È™i vioara sa (Hong Kong)/7’
- IUBESC MUZICA! Gaby È™i È›itera sa (Liban)/7’
10:00-11:15, la Sala Thalia
DRUMUL SPRE ȘCOALĂ (Pascal Plisson, Franța, 2013, 74 min.)
JOI, 9 octombrie 2014
8:30-9:30, la Sala Thalia, Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
10:00-11:00, la Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
11:30-12:30, la Sala Thalia, Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități
- JUDEÈšUL SIBIU. POARTA DE SUD A TRANSILVANIEI /14’
- HAI SÄ‚ NE JUCÄ‚M! Birama din Mali /13’
- HAI SÄ‚ DANSÄ‚M! Hagar din Israel /13’
- IUBESC MUZICA! Yutaro È™i toba sa (Japonia)/7’
- IUBESC MUZICA! Carina È™i harpa sa (Austria)/7’
10:00-11:15, la Sala Thalia
DRUMUL SPRE ȘCOALĂ (Pascal Plisson, Franța, 2013, 74 min.)
VINERI, 10 octombrie 2014
10:00-11:30, la Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități:
ProiecÈ›ie-eveniment - NENETTE (Nicolas Phillibert, FranÈ›a, 2010, 70 min.). Avanpremiera evenimentului „Le Mois du film documentaire” organizat de asociaÈ›ia „Images en bibliothèques”.
12:00-13:00, la Sala Thalia, Teatrul Gong și Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități:
- Programul SIBIUL VÄ‚ZUT DE LICEENI prezintă documentare realizate de liceeni din Sibiu în cadrul unui atelier organizat de AsociaÅ£ia Vira în colaborare cu Astra Film.
SÂMBÄ‚TÄ‚, 11 octombrie 2014
9:00-11:15, la Librăria HABITUS Sibiu:
- prezentarea filmului ALFABET (Erwin Wagenhofer, Austria/Germania, 2013, 109 min.) în cadrul proiecÈ›iei-eveniment Filmul pentru profesori din cadrul programului ASTRA FILM JUNIOR 2014, urmată de discuÈ›ii pe tema filmului.
10:00-11:00, la Sala Thalia Sibiu:
Matineu de week-end pentru COPII și PĂRINȚI. Programul CHARLIE CHAPLIN 100
11:30-12:00, la Librăria HABITUS Sibiu:
Festivitatea de decernare a premiilor la concursurile de desene ASTRA FILM JUNIOR 2014
DUMINICÄ‚, 12 octombrie 2014
10:00-11:00, la Sala Thalia Sibiu:
Matineu de week-end pentru COPII și PĂRINȚI. Programul CHARLIE CHAPLIN 100
ASTRA FILM JUNIOR 2014 mai propune:
- un concurs de desen individual pentru copiii de ÅŸcoală primară, intitulat CE FAC EU ÎN TIMPUL LIBER (a se vedea Regulamentele concursurilor de desen). Pentru cele mai reuÅŸite desene, vor fi acordate premii constând în 20 seturi complexe LEGO CITY È™i LEGO CREATOR, dar È™i 5 instrumente muzicale de la Thomas Haus SRL din Sibiu.
- un concurs de desene individuale pentru copiii de ÅŸcoală primară, intitulat „Drumul meu spre È™coală” (învăţătoarele/învăţătorii de la clasă sunt rugaÅ£i să ne sprijine în această acÅ£iune permiÅ£ând ca în timpul orei de desen să fie realizate desenele pentru concurs - a se vedea Regulamentele concursurilor de desene individuale). Pentru cele mai reuÅŸite desene, vor fi acordate premii constând în cărÅ£i educative pentru copii, de la Editura Corint Junior ÅŸi jucării PLAYMOBIL.
LOCAȚIILE și programul pe locații la Astra Film Junior 2014:
Sala Thalia, str. Cetății nr. 3-5, Sibiu – AF JUNIOR 2014 – CAPACITATE 250 locuri
Orele | Luni, 6 oct 2014 | MarÈ›i, 7 oct 2014 | Miercuri, 8 oct 2014 | Joi, 9 oct 2014 | Vineri, 10 oct 2014 | Sâmbătă, 11 oct 2014 | Duminică, 12 oct 2014 |
8:30-9:30 | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - | - | |
10:00-11:15 | Drumul spre școală | Drumul spre școală (proiecție cu limbaj mimico-gestual) | Drumul spre școală | Drumul spre școală | - | Programul CHARLIE CHAPLIN 100 | Programul CHARLIE CHAPLIN 100 |
11:30-12:30 | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | De la 12:00, Program LICEENI | - | |
Teatrul Gong, Str. Alexandru Odobescu nr. 4, Sibiu – AF JUNIOR 2014 – 190 locuri
Orele | Luni, 6 oct 2014 | Marți, 7 oct 2014 | Miercuri, 8 oct 2014 | Joi, 9 oct 2014 | Vineri, 10 oct 2014 |
8:30-9:30 | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - |
10:00-11:00 | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - |
11:30-12:30 | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | De la 12:00, Program LICEENI |
Biblioteca Astra Sibiu, Corpul A, Sala de festivități, Str. George BariÈ›iu nr. 5, Sibiu – AF JUNIOR 2014 – CAPACITATE 150 locuri
Orele | Luni, 6 oct 2014 | Marți, 7 oct 2014 | Miercuri, 8 oct 2014 | Joi, 9 oct 2014 | Vineri, 10 oct 2014 |
8:30-9:30 | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - |
10:00-11:00 | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | 10:00-11:10 Nenette Le mois du film documentaire |
11:30-12:30 | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | - film „Jud. Sibiu…” - 4 filme cu tema JOCUL | De la 12:00, Program LICEENI |
Librăria HABITUS Sibiu, PiaÈ›a Mică nr. 4 (subsol Biserica Catolică) – AF JUNIOR 2014 – CAPACITATE 70 locuri
Orele | Sâmbătă, 11 oct 2014 |
9:00-10:50 | Film Alfabet |
10:50-11:15 | discuții după filmul Alfabet |
11:30-12:00 | Festivitate de decernare a premiilor concursurilor de desene (în hol) |